Múzejné námestie 3, Trnava

zsmuzeum@zsmuzeum.sk

(+421) 033/551 29 13
(+421) 033/551 29 11

Ut – Pi 8:00 – 17:00
So – Ne 11:00 – 17:00

Medzi životom a smrťou/ BETWEEN LIFE AND DEATH

Nad podujatím prevzal záštitu predseda TTSK Jozef Viskupič.

Organizátori: Trnavský samosprávny kraj, Západoslovenské múzeum v Trnave, Ústav pamäti národa v Bratislave, Európska sieť Pamäť a solidarita
Vernisáž: vo štvrtok 25. júla 2024 o 16,00

Trvanie výstavy: od 23. 7. – 11. 8. 2024

Miesto: Západoslovenské múzeum v Trnave, Múzejné námestie č. 3

Západoslovenské múzeum v Trnave predstavuje svojim návštevníkom výstavu Medzi životom a smrťou, ktorá sa obsahovo venuje príbehom ľudí zachraňujúcich životy židovských spoluobčanov v celej Európe, vrátane Slovenska.

Ústav pamäti národa na jej príprave spolupracoval s Európskou sieťou Pamäť a solidarita, nadnárodnou sieťou pamäťových inštitúcií so sídlom vo Varšave. Európska sieť Pamäť a solidarita vznikla v roku 2005 na základe iniciatívy ministrov kultúry Poľska, Nemecka, Maďarska a Slovenska. V roku 2009 prevzal Ústav pamäti národa od Ministerstva kultúry SR agendu, ktorá sa týka zastupovania Slovenskej republiky v Európskej sieti Pamäť a solidarita. Sieť prispieva k rozvoju spoločnej kultúry, dokumentovaniu a sprístupňovaniu poznania historických udalostí 20. storočia spojených s vojnami, totalitnými diktatúrami či politickými prevratmi. Výsledkami spolupráce medzinárodného kolektívu expertov a inštitúcií spojeným v Sieti sú mnohé verejné, vedecké, výskumné a vzdelávacie podujatia.

            Dokumentárna panelová výstava Medzi životom a smrťou znázorňuje zložitosť ľudských vzťahov v extrémnych situáciách tým, že prezentuje príbehy zachránených Židov spolu s príbehmi ich záchrancov. Tieto svedectvá uvádza na širšom historickom pozadí s cieľom lepšie pochopiť možnosti Židov prežiť a možnosti tých, ktorí im poskytovali pomoc. Výstava predstavuje príbehy záchrany Židov v dvanástich európskych krajinách: Chorvátsko, Dánsko, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko, Taliansko, Litva, Holandsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Ukrajina. Nad podujatím prevzal záštitu predseda TTSK Jozef Viskupič.

Výstava Medzi životom a smrťou bude verejnosti prístupná v termíne od 23. 7. – 11. 8. 2024.

Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 25. júla 2024 o 16,00.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hľadať

Najhľadanejšie

Kategórie

Archívy