Budova múzea
Budova múzea na Múzejnom námestí č.3
Expozície, výstavné priestory, nádvoria prístupné pre návštevníkov. Pracoviská múzea. Budova je čiastočne bezbariérová.
Imobilný návštevník môže navštíviť expozície na I. poschodí: ETNOGRAFIA – MATERIÁLNA KULTÚRA TRNAVSKÉHO VIDIEKA, ĽUDOVÝ TEXTIL TRNAVSKÉHO REGIÓNU, PRÍRODA MALÝCH KARPÁT
Na II. poschodí: DEJINY TRNAVY OD STREDOVEKU DO KONCA 18. STOROČIA, KRÁSA ZAŠLÝCH ČIAS, ARCHEOLOGICKÁ EXPOZÍCIA,OSOBNOSTI ŠPORTU TTSK, ORATÓRIUM, ŠTEFAN CYRIL PARRÁK – POCTA KRÁĽOVI ZBERATEĽOV a podujatia v koncertnej sále
Bezbariérové nie sú expozície SAKRÁLNE PAMIATKY, KAMPANOLOGICKÁ EXPOZÍCIA, KLARISKY V TRNAVE a átrium.
Západoslovenské múzeum sídli v budove bývalého klariského kláštora, ktorý sa v Trnave spomína už v roku 1239. Kláštor s kostolom bol viackrát prestavaný a rozširovaný. Za najstaršiu zachovanú časť je považované stredné kláštorné krídlo medzi dvomi rajskými dvormi. Súčasný vzhľad najviac ovplyvnila prestavba v 17. storočí po veľkom požiari. Budova kláštorného komplexu patrila reholi až do roku 1782, kedy cisár Jozef II. zrušil rád klarisiek a zoštátnil ju. Budova sa stala všeobecnou vojenskou nemocnicou (do roku 1850), neskôr nemocnicou pre psychicky chorých vojakov. Počas 2. svetovej vojny sa v nej ukrývali americkí letci. Po vzniku múzea (v roku 1954) bola pridelená Krajskému múzeu v Trnave. V súčasnosti tvorí kláštorný komplex budova s dvomi nádvoriami a kostol.
V pondelok sú výstavné priestory pre verejnosť zatvorené.
V pondelok sú výstavné priestory pre verejnosť zatvorené.
Západoslovenské múzeum je prístupné aj pre imobilných návštevníkov.
Otváracie hodiny
Ut – Pia | 8,00 – 17,00 |
So – Ne | 11,00 – 17,00 |


Kostol Nanebovzatia Panny Márie
Jednoloďový kostol začali budovať klarisky spolu s kláštorom v 13. storočí. Pôvodne bol zasvätený Blahoslavenej Panne Márii a Všetkým Svätým. Presbytérium zaklenuté krížovou rebrovou klenbou bolo ukončené rovným uzáverom. V jeho južnej stene sa našla stredoveká sedília s kamennou obrubou a ornamentálnou freskou. Počas rekonštrukcie kostola koncom 14. storočia sa zmenil tvar presbytéria z rovného na polygonálny. Kostol získal novú krížovú klenbu s kamennými rebrami a výraznými figurálnymi konzolami. Na severnej stene lode bol osadený profilovaný kamenný portál.
Lektórium bolo umiestnené vo východnej časti lode. Obe strany víťazného oblúka nad oltármi zdobili baldachýny. V 17. storočí bola loď kostola predĺžená na západ a ku kostolu pristavili vežu. Na prízemí vznikla sakristia a vnútorné parlatórium, na poschodí vnútorný chór – oratórium. V rokoch 1740 – 1741 dala abatiša Klára Beréniová opraviť barokové zaklenutie kostola a do ník boli osadené štyri bočné oltáre: oltár svätej Anny, oltár svätej Alžbety, oltár Bolestnej Panny Márie – alebo oltár Piety a oltár svätého Jozefa. Do staršieho gotického portálu kostola bola osadená baroková kovaná brána. Exteriér veže kostola bol zrenovovaný v roku 2006.
Interiér nezreštaurovaného kostola je prístupný verejnosti na podujatiach Noc múzeí a galérií a Advent v múzeu. Prístup nie je bezbariérový.




Múzeum knižnej kultúry – Oláhov seminár
Námestie sv. Mikuláša 10
Expozície a výstavy zamerané na dejiny knižnej kultúry.
Budova nie je bezbariérová.
Budovu dal postaviť ostrihomský arcibiskup Mikuláš Oláh, seminár začal pôsobiť v roku 1566 s desiatimi klerikmi a dvoma profesormi. Zakrátko vyhorel, ale v roku 1590 bol obnovený a rozšírený zásluhou kanonika J. Cherődiho. V rokoch 1619 až 1919 bol v budove útulok pre starých kňazov. Neskôr sa v nej nachádzala kapitulská knižnica. V rokoch 1973 – 1977 bola budova rekonštruovaná a od roku 1979 slúži ako Múzeum knižnej kultúry Západoslovenského múzea v Trnave.
Na prízemí je umiestnená expozícia SLOWÁR SLOWENSKÍ: KNIŽNÁ KULTÚRA V TRNAVE A OKOLÍ a expozícia S LÁSKOU ZA PRAVDU (autentické zariadenie pracovne a spálne Mons. ThDr. Pavla Jantauscha, apoštolského administrátora) a na poschodí expozícia WILLIAM SCHIFFER – SOCHÁR A MEDAILÉR.
Otváracie hodiny
Zimná prevádzka od 1. novembra do 28. februára na objednanie (tel. č.: 033/5512913)
Ut – Pia | 8,30 –15,00 návštevy prosíme objednať |
So – Ne | 11,00 – 17,00 objednané skupinové návštevy |
Letná prevádzka od 1. marca do 31. októbra
Ut – Pia | 8,30 –12,30 prítomný lektor |
13,00 – 15,00 návštevy prosíme objednať | |
So – Ne | 11,00 – 17,00 objednané skupinové návštevy |



Nad vstupným portálom je nápis:
DOMVS SEMINARII VENERABILIS CAPLI STRIG RESAVRATA PER D MARCVM CHERODI DE FYLETHINZ P [praepositvm] S [sancti] G [Georgii] DE VIRIDI CAMPO ID TEMPORIS SEMINARII PRAEFECTVM M. A.D.M. D. LXXXX.
V preklade:
TENTO DOM SEMINÁRA OSTRIHOMSKEJ KAPITULY OBNOVIL P. MAREK CHERŐDI DE FILETINCE, PREPOŠT SV. JURAJA DE VIRIDICAMPO TOHO ČASU PREFEKT SEMINÁRA R. P. 1590
Dom hudby Mikuláša Schneidra Trnavského
Ulica Mikuláša Schneidra Trnavského 5
Budova s dvomi expozíciami Západoslovenského múzea v Trnave.
Budova je sídlom Trnavského osvetového strediska a časť priestorov prenajíma Hudobné oddelenie knižnice Juraja Fándlyho v Trnave. Bezbariérový prístup a WC.
Pôvodne baroková stavba bola upravená v polovici 18. storočia ako meštiansky dom. Počas tureckých vojen v nej bola ukrytá uhorská kráľovská koruna. V prvej polovici 20. storočia tu žil a pracoval hudobný skladateľ Mikuláš Schneider Trnavský. Objekt bol obnovený v rokoch 1994 – 1996 ako polyfunkčná budova s expozíciou venovanou životu a dielu Mikuláša Schneidra Trnavského. V roku 2020 bola verejnosti sprístupnená reinštalovaná expozícia DOBRO – dvorana slávy.
Otváracie hodiny
Zimná prevádzka od 1. novembra do 28. februára na objednanie (tel. č.: 033/5512913)
Ut – Pia 8,30 – 15,00 návštevy prosíme objednať
So – Ne 11,00 – 17,00 objednané skupinové návštevy
Letná prevádzka od 1. marca do 31. októbra
Ut – Pia 8,30 – 12,30 vstup na objednanie
Ut – Pia 13,00 – 14,30 prítomný lektor
So – Ne 11,00 – 17,00 objednané skupinové návštevy




Knižnica a študovňa múzea
Študovňa a bádateľňa múzea, depozitáre, konzervátorské a reštaurátorské pracovisko. Dielňa múzea a priestory na ubytovanie spolupracovníkov.
Budova sa začala stavať na mieste prízemného meštianskeho domu v roku 1996. V roku 1998 bola do nej premiestnená príručná odborná knižnica slúžiaca pôvodne pracovníkom múzea. Začiatkom roka 2002 bola knižnica sprístupnená aj odbornej verejnosti.
Otváracie hodiny
Po – Pia | 10:00 – 12:00 (prezenčné štúdium pre odbornú verejnosť) 13:00 – 15:00 (prezenčné štúdium pre odbornú verejnosť) |



