Múzejné námestie 3, Trnava

zsmuzeum@zsmuzeum.sk

(+421) 033/551 29 13
(+421) 033/551 29 11

Ut – Pi 8:00 – 17:00
So – Ne 11:00 – 17:00

Kde bolo, tam bolo…

Srdečne vás pozývame na vernisáž prírodovedne zameranej výstavy Kde bolo, tam bolo… Skryté poklady Slovenska, ktorá sa bude konať vo štvrtok 13. júna 2024 o 17,00 v Západoslovenskom múzeu v Trnave.

Hlavným motívom a inšpiráciou pre autorku výstavy Mgr. Annu Šestákovú PhD. (zoologičku ZsM) sú ľudové rozprávky doplnené o úryvky z detských a fantasy kníh. Pretože tak, ako krehký rozprávkový svet detí mizne poľahky v dospelosti, aj ten náš skutočný svet sa vie rýchlo rozbiť na nejasné čriepky spomienok starých rodičov.

Výstava rozdelená na 16 celkov zachytáva lúčne, lesné, vodné a podzemné biotopy od nížin po vysokohorské prostredie, ako aj špecifické mikrohabitaty ako sú parazity, pôda, trus a mŕtve drevo, ktoré biotopy vzájomne prepájajú. Posledný celok, doplnený o známy citát propagátora prírodných vied Davida Attenborougha, má za cieľ poukázať na ľahostajnosť ľudí k svojmu okoliu. Informácie o druhoch sprevádzajú makro a mikrofotografie rozmanitých druhov a biotopov. Mnohé z druhov sa prihovárajú návštevníkom hravou komiksovou formou, čím sa snaží výstava naviazať bližší záujem o rozmanité tvory. Súčasťou sú aj fotografie biotopov zo Slovenskej prírody a rozmanité exponáty vzácnych druhov našej fauny od drobných chrobáčikov až po veľkého zubra, ktoré sú zo zbierok Západoslovenského múzea. Výstava je vizuálne zameraná na detského diváka, ale spektrum informácií zaujme i dospelé publikum či už z laickej alebo odbornej verejnosti.

Realizáciu výstavy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Výstava potrvá do 1. februára 2026.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hľadať

Najhľadanejšie

Kategórie

Archívy