Múzejné námestie 3, Trnava

zsmuzeum@zsmuzeum.sk

(+421) 033/551 29 13
(+421) 033/551 29 11

Ut – Pi 8:00 – 17:00
So – Ne 11:00 – 17:00

Paralelity

Západoslovenské múzeum v Trnave pripravilo v spolupráci s občianskym združením Paralelity výstavu s názvom PARALELITY. …ak chceš, tak môžeš…

Osvetový projekt PARALELITY nesie v sebe silné posolstvo: „Ak chceš, tak môžeš…“ Kolekciou dvojíc portrétov úspešných slovenských športovcov – olympionikov a paralympionikov – vytvoril výtvarník Jozef Ďuračka  základ pre vyjadrenie jedného z posolstiev projektu, že každý človek bez rozdielu  môže byť úspešný a dosiahnuť aj tie najvyššie ciele, ak je húževnatý, vytrvalý a odhodlaný. Zámerným spojením ŠPORTU a PARAŠPORTU vytvára koncept priestor na otázky o rovnosti príležitostí a šancí, rovnosti pozornosti či nepozornosti k určitým témam, priestor na otázky o rovnosti podmienok alebo otázky o ľudskej nevšímavosti. Symboliku športu je však možné vnímať aj všeobecnejšie, nakoľko tieto otázky a témy majú nepomerne širší kontext. Súčasťou projektu je okrem výstavy obrazov aj organizovanie študentských besied a stretnutí s vyobrazenými športovými osobnosťami.

Autor o svojej inšpirácii a o projekte hovorí: „Životné príbehy a dosiahnuté výsledky úspešných slovenských športovcov a parašportovcov sú skutočným dôkazom, že vôľa, húževnatosť a vytrvalosť môžu byť kľúčom k dosiahnutiu takmer akejkoľvek méty. Ukazujú, že ak je jasný cieľ, má zmysel nevzdávať sa, aj keď cesta nie je krátka, ľahká ani jednoduchá. Takíto ľudia by mohli a mali byť preto veľkou inšpiráciou pre každého z nás. Veľký rešpekt patrí každému, pre koho sa “prekážka stane výzvou” a mimoriadny obdiv a úcta patrí všetkým, ktorí to nevzdali napriek tomu, že majú vždy o jedného súpera naviac …”

Vernisáž výstavy PARALELITY. …ak chceš, tak môžeš… bude v piatok 7. 6. 2024 o 17,00. V Západoslovenskom múzeu v Trnave si ju môžu návštevníci pozrieť až do 29. septembra 2024.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hľadať

Najhľadanejšie

Kategórie

Archívy