S láskou za pravdu
Expozícia z cirkevných dejín Trnavy
Lucia Duchoňová
V roku 2015 rozšírilo Západoslovenské múzeum v Trnave svoje zbierky o unikátnu nábytkovú zostavu z pozostalosti Mons. ThDr. Pavla Jantauscha, prvého apoštolského administrátora Apoštolskej administratúry v Trnave. Nábytok do múzea daroval jeho príbuzný Ing. František Gregor z Košíc. Bol vyrobený pre Mons. Jantauscha piešťanským stolárom Vojtechom Novotným v tridsiatych rokoch 20. storočia v čase, keď vrbovský rodák zastával v Trnave post apoštolského administrátora. Jeho životné krédo „S láskou za pravdu“ (Pro veritáte – cum caritáte) je názvom expozície.
Skriňa, posteľ s nočným stolíkom, pracovný stôl, kľakátko a kreslá sa vrátili naspäť do Trnavy a sú prezentované v expozícii venovanej životu, dielu a odkazu národného dejateľa, slovenského náboženského spisovateľa, teológa a pedagóga prvej polovice 20. storočia. Interiér izby Mons. Pavla Jantauscha je doplnený devocionáliami, obrazmi Trnavskej Panny Márie a predmetmi z historického knižného fondu.
Expozícia S láskou za pravdu je prístupná od 9. decembra 2016 na prvom poschodí Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského. Po sprístupnení až do 23. 12. 2016 ju môžu návštevníci aj počas zimnej sezóny navštíviť v pracovných dňoch od 13,00 do 14,30. Inak treba návštevy a víkendovú skupinovú prehliadku objednať vopred telefonicky na tel. č. 033/5512913.




Život a dielo sochára a medailéra Williama Schiffera
Sochár a medailér William Schiffer sa narodil 26. augusta 1920 vo Zvončíne. Detstvo a mladosť prežil v Trnave, kde sa začiatkom 40. rokov zapojil do kultúrneho života. Sochársky vývoj W. Schiffera výrazne ovplyvnila študijná stáž u profesora I. Meštroviča. Ako mnohostranného umelca ho zaujala práca vo viacerých technikách. Po ukončení štúdií sa v polovici 50. rokov začlenil do umeleckého života v Paríži kolekciou drobných komorných plastík a keramiky so slovanskými folklórnymi motívmi. Počas štúdia sa venoval kombinácii vitráže a plasticity. Svoje umelecké miesto našiel najmä v reliéfnom sochárskom vyjadrení, v tvorbe návrhov na plakety a medaily. Spolupracoval s Francúzskou mincovňou v Paríži a neskôr na Slovensku s mincovňou v Kremnici. Je autorom viac ako 1 000 plakiet a medailí. Popri plaketách v sklenej hmote vzniklo aj zopár voľných sklených plastík. Návšteva textilného ateliéru v Brne v 70. rokoch inšpirovala umelca k vytvoreniu niekoľkých artprotisov. Zomrel 7. augusta 2007 v Trnave.
Expozícia približuje návštevníkom životnú a umeleckú dráhu sochára, medailéra, Trnavčana a Parížana zároveň.




Slowár Slowenskí: Knižná kultúra v Trnave a okolí.
Dejiny knižnej kultúry sú neoddeliteľnou súčasťou histórie Slovenska aj Trnavy. V zbierkach historickej knižnice Západoslovenského múzea v Trnave sa nachádza asi 50 000 starých a vzácnych tlačí. Mnohé z nich súvisia s knižnou kultúrou Trnavy a blízkeho okolia a sú aj v dnešnej dobe zaujímavé pre verejnosť, preto sme sa rozhodli prezentovať návštevníkom túto zbierku prostredníctvom novej stálej expozície Slowár Slowenskí: Knižná kultúra v Trnave a okolí. Autor predstavuje pozoruhodné aspekty knižnej kultúry regiónu návštevníkom Múzea knižnej kultúry formou expozície, ktorá obsahuje okrem originálnych exponátov z múzejného zbierkového fondu Západoslovenského múzea aj súčasné prvky prezentácie. Návštevníci si budú môcť pozrieť dve krátke videá „Kodifikácia spisovnej slovenčiny“ a „Anton Bernolák“ a vypočuť si päť audioukážok (úvod Proglasu, verše Petra Benického, ukážky diel Antona Bernoláka, Juraja Fándlyho a Jána Hollého).
Expozíciu tvoria štyri bloky: 1. dejiny knižnej kultúry od najstarších čias (hlaholika, Proglas), počiatky kníhtlače v trnavskom regióne; 2. výroba papiera v Trnave a blízkom okolí, trnavskí humanisti, kníhtlačiarne v Trnave v 17. a 18. storočí, rektori Trnavskej univerzity; 3. prezentácie osobností literárnej i kultúrnej histórie, ktoré pôsobili na území Trnavy a v jej širšom okolí (Bernolák, Fándly, Bajza, Rudnay, Hollý, Slovenské učené tovarišstvo); 4. trnavskí tlačiari 19. a 20. storočia, osobnosti národného života (Hurban, Moyzes, Palárik, Radlinský, Tamaškovič, Dohnány). Vystavené sú predmety zo 17. až 20. storočia, ktoré sa týkajú spomínaných osobností, historické tlače, kníhtlačiarske nástroje, ilustrácie, busty, plastiky, obrazy a pod. Súčasťou je aj prezentácia výberu z múzejnej zbierky exlibrisov.



