V rámci Tajomstiev depozitárov sme si pripravili ukážku z kolekcie morských mäkkýšov získaných v 90. rokoch minulého storočia. Z hlavonožcov je neprehliadnuteľná pásikovaná schránka lodienky. Na rozdiel od ulity je schránka zvnútra rozdelená do komôrok, ktoré fungujú na princípe vztlakových nádrží – ako pri ponorke.
Pozornosť pútajú aj schránky ulitníkov helmovky, zákľučníka či tritónky. Vedeli ste, že patria medzi aktívnych predátorov? Na lov využívajú aj jed alebo kyseliny. Napríklad zákľučník na schránku koristi vypúšťa kyslý sliz, ktorý naleptá povrch schránky. Niektoré helmovky zas využívajú na omráčenie ježoviek neurotoxín.
Dravá je aj malá ostranka jadranská, v minulosti využívaná ako zdroj purpuru. Menej nápadná rapana oranžová patrí medzi 100 najinvazívnejších druhov sveta a výrazne decimuje chovy ustríc a slávok. Naopak, impozantné strombusy sú vegetariáni, no vedia sa bolestivo brániť špicatým viečkom ulity.
Nemenej zaujímavé sú lastúrniky. Nenápadný zátuľník dlabavý, kedysi obľúbený v stredomorskej kuchyni, si pomocou kyselín hĺbi diery do skál, v ktorých žije. Veľká stehnovka nádherná sa prichytáva o podklad silnými vláknami, ktoré sa až do 20. storočia využívali na výrobu vzácneho morského hodvábu. Častokrát spolunažíva s drobnými kôrovcami, ktoré ju pravidelne čistia, a ona im na oplátku poskytuje bezpečný úkryt vnútri lastúry.
A keďže sa blíži čas dovoleniek, dobre zvážte, čo kupujete. Nelegálny obchod s ohrozenými druhmi stále prekvitá a patrí medzi hlavné príčiny ničenia biotopov a miznutia druhov.