Ústrednou témou obrazov Jozefa Sukenika je prostredie slovenského vidieka, obzvlášť rodného Spiša. Najčastejšie zachytáva ľudí v tradičnom sviatočnom odeve s dôrazom na autentickosť jednotlivých odevných častí. Z jeho obrazov spomeňme napríklad Pár z Raslavíc, Bača zo Žakaroviec, či Dievča z Torysiek.
Náboženské motívy maľuje podľa starých obrázkov na skle z východného Slovenska. Vzorom sú mu aj kresťanské obrazy východného rítu, tzv. ikony, ktoré sa v minulosti technikou podmaľby na skle nezhotovovali. Osobitým autorským vkladom Jozefa Sukenika je dotvorenie niektorých sakrálnych obrazov o štíty Vysokých Tatier a vysokohorské kvety – plesnivce či poniklece. Výzdobné prvky dodávajú výjavom špecifický lokálny charakter.
Obrazy maľuje syntetickými farbami, pri ktorých oceňuje ich odolnosť a žiarivosť. Kontúry tela a tváre sú na obrazoch Jozefa Sukenika čierne, vyplnené odtieňom svetloružovej farby s jemnou modeláciou. Objem súčiastkamtradičných odevov dodávafarebnými prechodmi bielej a sivej, prípadne žltej. Jeho obrazy sa druhom používaných farieb i tieňovaním odkláňajú od tradičnej maľby na skle.
Základným materiálom pre obrazy Jozefa Sukenika je sklo zo starších okien. Hotové obrázky vkladá do vlastných jednoduchých drevených hnedo morených rámikov potretých včelím voskom.
Jozef Sukenik maľuje obrázky na skle najmä pre vlastné uspokojenie. Uznanie svojej tvorby nachádza v pomerne širokom okruhu členov folklórnej obce. Organizátori folklórnych festivalov nezriedka venujú jeho diela ako hodnotný darček domácim i zahraničným účinkujúcim. Obrázky Jozefa Sukenika sa podobným spôsobom dostali do Talianska, Chorvátska, ale i Spojených štátov amerických, Mexika či Indie. Prirodzene si nachádzajú cestu do domácností príbuzných a známych. Autor sa spolu s manželkou príležitostne zúčastňuje remeselných trhov najmä v spišskom regióne, kde jeho diela oslovujú mnohých milovníkov ľudovej kultúry.
Z tvorby Jozefa Sukenika sa v zbierkach Západoslovenského múzea nachádzajú dve diela sakrálneho charakteru zo začiatku 21. storočia. Jedným z nich jeBohorodička, Madona východného kresťanského rítu s efektným zlatým pozadím. Konkrétne sa jedná o Matku ustavičnej pomoci. Okolo nej sú archanjeli Michal a Gabriel, ktorí v rukách nesú nástroje umučenia Krista.