Načítavam...

Kachlice zo zbierky Heřmana Landsfelda

Kachlice zo zbierky Heřmana Landsfelda
Zbierkovým predmetom mesiaca jún je výber z kolekcie kachlíc zberateľa a popularizátora keramického remesla Heřmana Landsfelda (1899 – 1986), ktorý prezentujeme pri príležitosti 120. výročia jeho narodenia.
Heřman Landsfeld sa narodil v Malenoviciach na Morave. V rokoch 1923 - 1939 pôsobil ako keramický majster, bol jednou z najvýznamnejších osobností Slovenskej majoliky v Modre. Zároveň bol vášnivým zberateľom ľudového umenia a amatérskym archeológom. Ako zanietený obdivovateľ habánskej keramiky a starého džbankárskeho umenia začal v tridsiatych rokoch 20. storočia skúmať zaniknuté dielne a črepové jamy v obciach na západnom Slovensku - Košolnej, Sobotišti, Veľkých Levároch, Dechticiach, Častej, Chtelnici a neskôr i na blízkej Morave. Nálezy popisoval, spracovával a konzultoval s odborníkmi. Výsledky výskumov publikoval v článkoch v dennej tlači, odborných periodikách i viacerých publikáciách.
Počas svojho života vytvoril rozsiahlu zbierku, ktorá okrem habánskej keramiky obsahuje slovenskú ľudovú fajansu, hrnčinu, produkciu Slovenskej majoliky v Modre z prvej tretiny 20. storočia. Jeho profesionálnemu záujmu neušli ani staré džbankárske dielne na Slovensku i Morave, zbierku dopĺňal o hrnčiarske nástroje, pomôcky - časti hrnčiarskych kruhov, formy na kachlice, matrice na keramické formy, misy na miešanie glazúr, formy na tehly apod.
Časť zbierky Heřmana Landsfelda (vyše 850 predmetov) sa v priebehu rokov 1970 – 1993 dostala do Západoslovenského múzea v Trnave.