Načítavam...

Lovec okamihov – Ján Súkup

Lovec okamihov – Ján Súkup

Fotografická výstava prevzatá zo Slovenského olympijského a športového múzea v Západoslovenskom múzeu v Trnave od 3. 5. do 29. 5. 2016

Výstava približuje fotografickú tvorbu známeho športového fotografa Jána Súkupa, ktorý už vyše 40 rokov odkrýva okamihy zo života športovcov a športového života. Strážnický rodák Ján Súkup (1950) sa najskôr v Dunajplavbe vyučil za lodného mechanika. Počas vojenskej služby od roku 1970 sa začal intenzívnejšie venovať športovej fotografii v Červenej hviezde Bratislava a následne si doplnil vzdelanie výučným listom fotografa. Spolupracoval s redakciami denníkov Hlas ľudu, Šport a týždenníkov Auto Moto a Roľnícke noviny, kde pôsobil už ako zamestnanec. V roku 1976 začal študovať popri zamestnaní na Filozofickej fakulte UK v Bratislave na Katedre žurnalistiky, ktorú absolvoval v roku 1981. Šestnásť rokov pôsobil ako fotoreportér v obrázkovom týždenníku Štart. Po jeho zániku v roku 1992 si spolu s dlhoročným redakčným kolegom Petrom Pospíšilom, hádzanárskym brankárom, strieborným medailistom z olym¬pijských hier v Mníchove, zriadili súkromnú agentúru Štartfoto. Po smrti kolegu (2006) pokračuje v tvorbe vo vlastnej agentúre Športfoto. Ako akreditovaný fotograf sa pravidelne zúčastňuje na letných aj zimných olympijských hrách. Fotografuje aj množstvo iných domácich a zahraničných športových podujatí, pričom najviac sa zameriava na ľadový hokej.
V roku 1976 získal ocenenie World Press Photo Awards v kategórii šport, v roku 1980 ocenenie v súťaži AIPS a ďalšie ocenenia získal v národných súťažiach.
Lovec okamihov – Ján Súkup
Lovec okamihov – Ján Súkup
Lovec okamihov – Ján Súkup
Lovec okamihov – Ján Súkup