Načítavam...

Suprašliansky kódex

Suprašliansky kódex

Jednoa z najstarších zachovaných slovanských literárnych pamiatok bulharskej proveniencie

Suprašliansky kódex je jednou z najstarších zachovaných slovanských literárnych pamiatok bulharskej proveniencie, ktorá bola objavená v poľskom kláštore Supraśl. Je to rozsiahly cyrilský rukopis opísaný v Bulharsku zo starších predlôh koncom 10. storočia. Obsahuje 24 životopisov kresťanských svätcov a 23 homílií. Napísaný je na pergamene, má výnimočnú grafickú úpravu, predstavuje majstrovské rukopisné umenie. Je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Výstava sa skladá z 20 panelov s textami v angličtine a slovenskými prekladmi. Západoslovenské múzeum v Trnave ju pripravilo spolu s Veľvyslanectvom Bulharskej republiky v Slovenskej republike. Vernisáž pod záštitou veľvyslankyne Bulharskej republiky v Slovenskej republike J. E. Margarity Ganevy a predsedu TTSK Tibora Mikuša sa uskutoční v rámci podujatia Noc v múzeu v sobotu 16. mája o 19,00. Pred vernisážou o 18,30 vystúpi súbor mažoretiek pri Národnom osvetovom centre Christo Botev v Botevgrade. Výstava v koncertnej sále Západosloven¬ského múzea potrvá do 1. novembra 2015.
Suprašliansky kódex
Suprašliansky kódex
Suprašliansky kódex
Suprašliansky kódex
Suprašliansky kódex
Suprašliansky kódex
Suprašliansky kódex
Suprašliansky kódex
Suprašliansky kódex
Suprašliansky kódex
Suprašliansky kódex
Suprašliansky kódex