Načítavam...

Everest 2015

Everest 2015

1.4.2015 - 30.6.2015

Dňa 19. júla 1984 opustila Bratislavu úvodná skupina prvej československej vedecko – horolezeckej expedície, ktorá si vytýčila dva ciele. Vedecký, zameraný na preskúmanie problematiky ochrany národného parku Sagarmatha a športový, hodnotnou výstupovou cestou bez použitia kyslíkových prístrojov zdolať najvyšší vrchol zemegule. O tri mesiace neskôr, 15. októbra o 15. hodine a 15. minúte vystúpili spolu so šerpom Ang Ritom na vrchol himalájskeho obra ako prví v histórii československého horolezectva Zoltán Demján a Jozef Psotka, legenda československej horolezeckej generácie, pre ktorú lezenie nebolo len naplnením osobných ambícií, ale znamenalo predovšetkým mystické spojenie s prírodou. Jeho nedožité osemdesiate narodeniny sme si pripomenuli 12. februára 2014.
Výročie prvého výstupu Slovákov na Mount Everest a jubileum Jozefa Psotku sa stali témou výstavy Slovenského olympijského a športového múzea v Bratislave, ktorú prezentuje Západoslovenské múzeum v Trnave od 1. apríla do 30. júna 2015. Súčasťou výstavy sú početné trojrozmerné exponáty patriace pôvodne členom výpravy, o. i. osobné veci J. Psotku. Medzi vzácne exponáty patrí certifikát Ministerstva turistiky Nepálu, ktorý potvrdzuje úspešný výstup československých horolezcov. Dokument daroval v roku 1990 František Kele. V rámci výstavy bude premietaný filmový dokument Krutá výzva (Miroslav Končok). Sprievodné podujatie – beseda s Miroslavom Končokom a Vladimírom Launerom – je plánovaná na máj.
Everest 2015
Everest 2015
Everest 2015
Everest 2015