Načítavam...

Najlepšie s humorom

Najlepšie s humorom

Mária Banášová, rodáčka z Podolínca, slovenská keramička

RIA BANÁŠOVÁ – KERAMICKÁ PLASTIKA,
IVAN POPOVIČ – KRESLENÝ HUMOR
Vernisáž vo štvrtok 15. 11. 2018
v Západoslovenskom múzeu v Trnave,
Múzejné námestie 3
Výstava potrvá do 20. januára 2018

Mária Banášová, rodáčka z Podolínca, slovenská keramička

Študovala na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave a neskôr dva roky na Výtvarnej akadémii Art College Berlin. Na umeleckú scénu vstúpila v osemdesiatych rokoch 20. storočia. Vytvorila si osobitý štýl tvorby, ktorý ju charakterizuje. Plastiky z hliny po vypálení ďalej dotvára farbou. Okrem toho sa venuje aj originálnej úžitkovej keramike. V jej tvorbe sa snúbi remeslo, fantázia a humor. Svoje diela predstavila na mnohých samostatných i kolektívnych výstavách na Slovensku i v zahraničí. Za tvorbu získala v roku 2008 ocenenie Zlatý gunár v rámci podujatia Kremnické gagy. Žije a tvorí v Bratislave.

Ivan Popovič, rodák z Bánoviec nad Ondavou, slovenský výtvarník, karikaturista, ilustrátor a animátor, ale tiež spisovateľ, scenárista a režisér

Vyštudoval geografiu a kartografiu v Košiciach a spočiatku pracoval v odbore ako kreslič, neskôr ako revízor máp. Inklinoval však k výtvarnému umeniu, a tak sa zamestnal ako výtvarný redaktor mládežníckeho vydavateľstva Smena. Po troch rokoch sa začal venovať výtvarnému umeniu profesionálne. Od roku 1960 pracuje ako ilustrátor detských kníh a časopisov. Spolu s bratom Vladimírom je autorom viacerých animovaných filmov, samostatne sa venoval aj animovanej reklame. Bratia sa venovali aj literárnej tvorbe pre deti i pre dospelých čitateľov. Ivan Popovič je zároveň vášnivým cestovateľom. Na svojich cestách po exotických krajinách nakrútil sériu dokumentárnych filmov. Popri animovanej filmovej, televíznej, ale aj rozhlasovej tvorbe sa venuje kresbe, maľbe, karikatúre a dizajnu. Spolupracuje s viacerými redakciami a vydavateľstvami. Svoje diela prezentoval na mnohých samostatných i kolektívnych výstavách doma aj v zahraničí. Za svoju filmovú a literárnu tvorbu získal množstvo ocenení, od roku 2011 je nositeľom Ceny Ľudovíta Fullu. Na výstave v múzeu sa predstaví kolekciou kresleného humoru.

Výstava Najlepšie s humorom (aj najzdravšie!) spojila dve výtvarné osobnosti so zmyslom pre humor. Tvorba oboch autorov je vizitkou vyspelej umeleckej osobnosti s vlastným vyzretým názorom. Vystavené diela vytvárajú spoločne príjemnú atmosféru pre diváka.