Načítavam...

Orol skalný (Aquila chrysaetos)

Orol skalný  (Aquila chrysaetos)
Zbierkovým predmetom mesiaca januára je mladý jedinec dravca z čeľade jastrabovitých – orol skalný. Patrí k najväčším zástupcom rodu Aquila v strednej Európe. Výskytu orla na Slovensku prospieva aj rozširovanie kolónií sysľa, ktorého s obľubou loví. Tento majestátny vták sa vznáša vysoko na oblohe, kde vznešene krúži v ladných špirálach bez pohnutia perutí. Na korisť číha v otvorenej krajine a útočí strmhlavým letom z výšky 50 – 100 metrov. Loví najmä živočíchy strednej veľkosti až do veľkosti líšky. V Tatrách tvorí významnú zložku jeho potravy svišť. V zimnom období sa živí hlavne zdochlinami, čím plní dôležitú sanitárnu funkciu. Ide o vrcholového predátora, ktorého najväčším nepriateľom je človek. Na Slovensku žije celoročne, potulujú sa len nedospelé jedince.
Orol je kráľom medzi vtákmi, symbolom dobyvateľov. Rímski bojovníci používali zlaté sošky orlov ako znak sily a odvahy. Aj ruskí cári a rakúski cisári mali vo svojom znaku orla. Spojené štáty americké si v roku 1782 vybrali orliaka bielohlavého za svoj národný symbol.