Načítavam...

Ornament – výstava Kysuckého múzea v Čadci

Ornament – výstava Kysuckého múzea v Čadci
Naši predkovia si už odpradávna s obľubou vyzdobovali predmety, ktoré ich obklopovali. O ich rozvinutom zmysle pre krásu svedčia dodnes mnohé z nich. Zdobené bývali nielen sviatočné odevy, svadobné truhlice, kútne plachty, ale aj bežne používané nástroje, nábytok a kuchynský riad. Ornamenty však v minulosti nemali len estetickú funkciu. Súviseli predovšetkým s predstavami o fungovaní sveta, pričom sa im pripisovali rozličné magické vlastnosti. O význame symbolov rozety, hviezdy či kohúta v tradičnej ľudovej kultúre Slovenska sa viac dozviete na výstave Ornament prevzatej z Kysuckého múzea v Čadci. Uvidíte na nej množstvo sviatočných i úžitkových predmetov bohato zdobených geometrickými, rastlinnými i zvieracími motívmi. Prostredníctvom nich môžete nahliadnuť do myslenia ľudí v minulosti. Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční 2. februára o 17.00 hodine. Srdečne Vás naň pozývame!