Načítavam...

Repárka – keramická plastika od Ignáca Bizmayera (1922 - 2019)

Repárka – keramická plastika od Ignáca Bizmayera (1922 - 2019)
Zbierkový predmet mesiaca október
Jeseň je časťou roka, ktorá sa nám i v súčasnosti neodmysliteľne spája so zberom úrody a jej uskladňovaním. Spomenuté aktivity boli však životne dôležité predovšetkým v minulosti, keď bohatá úroda obilia, kapusty, jabĺk, orechov a iných produktov znamenala, že počas nehostinného, zimného času bude mať roľnícka rodina všetkého dostatok. Od 40. rokov 19. storočia pribudla viacerým gazdom na trnavskom vidieku do zoznamu pestovaných plodín ešte jedna špeciálna. Bola ňou cukrová repa, ktorou v jesennom období zásobovali trnavský cukrovar. Neskôr, v roku 1925 k nemu pribudol ďalší v neďalekých Vlčkovciach.
Jesenný zber cukrovej repy sa stal pre viaceré obce trnavského vidieka natoľko charakteristický, že sa ho národný umelec, keramikár Ignác Bizmayer (1922 – 2019) rozhodol zachytiť v podobe postavy mladej ženy nesúcej v rukách trsy vytrhnutej repy. Oblečená je v zimnom pracovnom odeve z okolia Trnavy – vo vatovanom kabátiku, staršej zástere, drobno skladanej sukni zdobenej strojovou čipkou. Na hlave má vlnenú šatku s ručne vyväzovanými strapcami, okolo pása ovinutý široko poskladaný vlniak, na nohách kožené čižmy.
Pôvabná keramická plastika je jednou z množstva vynikajúcich diel zobrazujúcich každodenný i sviatočný život obyvateľov obcí z rozličných regiónov Slovenska, ktoré keramikár Ignác Bizmayer počas svojho dlhého tvorivého obdobia zhotovil.
Prezentovaním plastiky Repárka si zároveň chceme pripomenúť, že by majster Ignác Bizmayer, popredný slovenský umelecký keramikár a figuralista, rodák z obce Košolná v tomto roku oslávil storočnicu. Česť jeho pamiatke!