Načítavam...

S vetrom opreteky

S vetrom opreteky
Výstava historických bicyklov a cyklistických doplnkov z Trnavy a okolia
Miesto: Západoslovenské múzeum v Trnave, 1. poschodie
Termín: 2. 12. 2021 – 29. 4. 2022
spolu s klubom Tyrnaviavelo www.tyrnaviavelo.sk
S činnosťou Združenia cyklistických nadšencov Velo Veterán Klub Tyrnaviavelo sa akiste Trnavčania stretli na rôznych podujatiach, kde pripomenuli atmosféru cyklistov v minulosti – najmä však éru cyklistov z obdobia od prvej republiky po 40. roky 20. storočia. Páni a dámy v kostýmoch na dobových, pekne zreštaurovaných bicykloch pútali pozornosť verejnosti všade, kadiaľ prechádzali Táto skupina nadšencov má za sebou aj zopár výstav. Už minulý rok plánovanú výstavu v múzeu prerušila pandémia, a tak sme sa k tejto téme vrátili. Okrem zbierky historických bicyklov sa skupina Tyrnaviavelo predstavuje aj zbierkou doplnkov ako sú napr. historické cyklistické lampy, zvončeky, zámky a pod., ďalej dobových odevov, prípadne ich replík, reklám niekdajších obchodov v Trnave a na okolí a pod. Západoslovenské múzeum v Trnave doplnilo výstavu odevmi, drobnými predmetmi – ako sú ceny pre víťazov cyklistických pretekov v Trnave a bicyklom ľudovo zvaným „kostitras“. Na cyklistickej výstave nesmie chýbať miesto pre bicykle či doplnky od trnavských predajcov, ako bol Jozefa Péchy, Štefan Dalmády, Franta Oudes, Rudolf Vaculík, Hermann Fiíscher a Pavol Lojkovič. Výstava S vetrom opreteky bude prístupná v múzeu od 2. decembra 2021 do 29. apríla 2022.
Múzeum však plánuje po zlepšení pandemickej situácie jej vernisáž a zároveň stretnutie cyklistických nadšencov s verejnosťou.