Načítavam...

100 ROKOV ČESKOSLOVENSKA

100 ROKOV ČESKOSLOVENSKA

Nová výstava v Západoslovenskom múzeu v Trnave, Yaro M. Kupčo a Vladimír Brunton.

Nová výstava v Západoslovenskom múzeu v Trnave, Yaro M. Kupčo a Vladimír Brunton.

vernisáž 26. októbra 2018 o 17,00
Výstava potrvá do 13. januára 2019

Vladimír Brunton, rodák z Rakovníka (1961) je fotograf, papiernik aj umelecký tlačiar. Fotografovaním sa zaoberá od dvanástich rokov. Venuje sa umeleckej fotografii a patrí medzi fotografickú elitu. Používa veľkoformátové fotoaparáty a špeciálne metódy s tradíciou od počiatkov fotografie. Fotografie vyvoláva na plátno alebo na ručný japonský papier. Strieborná želatína a až 7 prípravných vrstiev na plátne sú výsledkom trojročného výskumu a zdokonaľovania. Tvoria autorovu originálnu techniku. Na výstave sa predstavuje tvorbou venovanou stému výročiu vzniku Československa.

Yaro M. Kupčo, rodák z Kežmarku sa vo svojej mladosti venoval cyklistike a horole-zectvu. To sa mu stalo osudným, keď sa na túre pod Slavkovským štítom nešťastne zranil. Po úraze sa koncom 80. rokov minulého storočia presťahoval do Piešťan. Napriek hendikepu sa vypracoval na jedného z najvýznamnejších slovenských fotografov – krajinárov. Riadi sa heslom: „Kam nemôžu nohy, dosiahne objektív“. Nefotí na farbu – jeho zádumčivé fotografie sú čiernobiele alebo tónované do hneda sépiou a následne 24-karátovým zlatom. Fotografuje stále klasicky, na starý drevený veľkoformá-tový prístroj. Na výstave sa predstavuje fotografiami z cyklu, ktorý je venovaný krásam slovenskej krajiny.