Načítavam...

MARTIN MACHAJ: CREATIVE CREATURES

MARTIN MACHAJ: CREATIVE CREATURES
V Západoslovenskom múzeu v Trnave bude vo štvrtok 24. septembra 2020 o 17,00 slávnostne otvorená výstava fotografa Martina Machaja s názvom Creative Creatures. Unikátne podoby života extrémne žijúcich izolovaných kmeňov vo svete zachytáva fotograf v jedinečných portrétoch. Spoluprácou umeleckého fotografa a etnografky Kataríny Slobodovej Novákovej vznikol tento, na Slovensku ojedinelý projekt. Odborným garantom výstavy je Katedra etnológie a mimoeurópskych štúdii Filozofickej Fakulty UCM v Trnave. Projekt Creative Creatures finančne podporil úrad vlády SR.
Martin Machaj sa narodil v roku 1973 v Bratislave na Slovensku. Jeho kariére umelca predchádzali štúdiá, ktoré paradoxne s umením nemajú veľa spoločného. Umelecké cítenie sa prejavilo v Paríži, kde pracoval a žil od roku 1995. Tu prvýkrát pochopil, že práve cez objektív fotoaparátu dokáže najlepšie formulovať svoje otázky, a že práve fotografie mu dokážu podať najjasnejšie odpovede. Ďalšie pracovné príležitosti mu ponúkli Viedeň a New York.
Machajova fascinácia ľudskou a prírodnou pestrosťou v ňom vzbudila stále pretrvávajúcu potrebu spoznávať svet. Priťahujú ho exotické miesta, nevšední ľudia, ich zvyky a prejavy. Počas bohatého profesionálneho, ale aj osobného cestovateľského života objektív jeho fotoaparátu zamieril na mimoriadne krásne miesta ako horúce brazílske pláže, jaskyne v Indonézii, skaly na sopečnej Fuerteventure, voňavé indické pobrežie, priezračné Stredomorie, koralové útesy v Karibiku, thajská džungľa, tabakové plantáže na Kube, zelený Maurícius, veterná Južná Afrika, mnohotvárna Namíbia, divoká Keňa, Tanzánia, a mnohé ďalšie. Fotografov veľkolepý projekt The Last Survivors, ktorý je o ľuďoch žijúcich na najvzdialenejších a najneprístupnejších miestach planéty v kmeňoch na pokraji vyhynutia. Fotografiami sa snaží zachytiť ich každodenný život a kultúru a tradície, ktoré možno čoskoro pominú, a v ktorých vidí veľké posolstvo.

„Projekt Creative Creatures vnímame ako most medzi kultúrou a kreativitou ukrytými uprostred prírody a medzi multikultúrnym svetom. Tento náš svet by nemal byť o ich poznanie ukrátený, ale zároveň by nemal do jeho čistoty zasahovať.
Je prejavom autorovej vďaky týmto ľuďom za to, že svoju kreativitu odhalili objektívu jeho fotoaparátu, jeho srdcu a jeho umeniu.“

Na základe spolupráce Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdii Filozofickej Fakulty UCM v Trnave a Západoslovenského múzea v Trnave bude výstava prístupná trnavským divákom do 26. 10. 2020.