Načítavam...

Zbierkový predmet mesiaca

Zbierkový predmet mesiaca

Ľudové tkaniny

Tkanie patrí k najstarším spôsobom zhotovenia textílií. Jeho základom je pravouhlé kríženie osnovných a útkových nití, ktoré mohli byť vyrobené z konopných, ľanových, vlnených a neskôr i bavlnených vlákien. Pri tkaní sa používali rozličné pomôcky či zariadenia. Podľa toho rozlišujeme tkanie na ráme, na doštičke, na kartičkách, krosienkach alebo krosnách. V tradičnej ľudovej kultúre sa tkaním zhotovovali odevy, interiérové, obradové i hospodárske textílie. Zaoberali sa ním ženy v rámci domácej výroby, ale i remeselní tkáči. Západoslovenské múzeum v Trnave má vo svojich zbierkach okrem textílií zhotovených jednoduchou plátnovou väzbou i viaceré ozdobne tkané, ktoré boli určené na reprezentačné účely, špeciálne a sviatočné príležitosti. Zložito tkané bývali napríklad kútne plachty určené pre izoláciu šestonedieľky s dieťaťom po pôrode. Náročne zdobené boli taktiež obrusy prikrývajúce stôl počas sviatkov, reprezentatívne uteráky, obrúsky na zakrytie chleba, návliečky na periny a vankúše ako aj časti odevov.
Ako zbierkový predmet mesiaca sme pre Vás vybrali obrus na stôl s červeným ozdobným preberaním pochádzajúci z Bučian (okr. Trnava), drobnými vzormi pretkávaný obrúsok do koša z Moravského Lieskového (okr. Nové Mesto nad Váhom) a vlnený pás z dievčenského odevu tkaný na doštičke z Preselian (okr. Topoľčany).
Zbierkový predmet mesiaca pre Vás pripravila etnologička múzea Aneta Vlčková