Načítavam...

SVADOBNÝ HRNIEC ZO ZBIERKY ŠTEFANA CYRILA PARRÁKA

SVADOBNÝ HRNIEC ZO ZBIERKY ŠTEFANA CYRILA PARRÁKA
V období fašiangov sa kedysi okrem maškarných sprievodov, plesov a zábav konali i svadby. V Západoslovenskom múzeu v Trnave sme pre Vás vybrali v rámci predmetu mesiaca január svadobný hrniec zo zbierky trnavského zberateľa Štefana Cyrila Parráka (1887 – 1969). Svadobné hrnce už v súčasnosti pri príprave jedál na svadobnú hostinu nenájdete, ale v minulosti sa bez nich žiadna vidiecka svadba nezaobišla. Keďže na svadbu prišla takmer celá dedina, bolo nutné nachystať i veľa jedla. Svadobné hrnce, ktoré majú nezvyčajne veľké rozmery s objemom okolo 30 až 50 litrov, boli preto veľmi praktické. Na otvorenom ohni sa naraz v dvoch až štyroch hrncoch postavených na kovových trojnožkách alebo len tehlách varila slepačia či hovädzia polievka. Keď sa od varenia na otvorenom ohni v priebehu konca 19. storočia a prvej tretiny 20. storočia postupne upustilo, svadobné hrnce stratili svoju pôvodnú funkciu. Používali sa už iba ako zásobnice na uskladnenie obilia, strukovín či lekváru.
Svadobné hrnce sa pre svoj veľký rozmer po obvode spevňovali plastickými hlinenými šnúrami zdobenými otlačkami prstov alebo presekávaním. Plastické šnúry mali zároveň aj estetickú funkciu. Okrem šnúr mohol hrniec zdobiť i ďalší plastický dekór – rozličné kolieska, srdiečka a vetvičky. Na niektorých sa dokonca zachovali mená majiteľov a rok vyhotovenia.
Západoslovenské múzeum v Trnave vo svojich zbierkach uchováva takmer 50 kusov svadobných hrncov zo západného Slovenska, predovšetkým z okolia Trnavy a gemerskej oblasti.