Načítavam...

MICHALEC, MOTULKO, FILÍPEK – FOTOGRAFI TRNAVY

MICHALEC, MOTULKO, FILÍPEK – FOTOGRAFI TRNAVY

Výstava pri príležitosti 780. výročia udelenia výsad slobodného kráľovského mesta Trnave

Výstava pri príležitosti 780. výročia udelenia výsad slobodného kráľovského mesta Trnave bude slávnostne otvorená 21. 8. 2018 o 15,00 v Západoslovenskom múzeu v Trnave. Výstava potrvá do 31. 12. 2018

Viktor Michalec
15. 3. 1918, Philadelphia – 26. 1. 1995, Trnava

Ján Motulko
12. 1. 1920, Malá Lodina – 7.9. 2013, Bratislava

Jozef Filípek
11. 8. 1919, Brno – 8. 2. 2008, Trnava

Výber z fotografickej tvorby Viktora Michalca, Jána Motulku a Jozefa Filípka je poctou autorom a spomienkou na Trnavu časov minulých cez ich optiku. Zároveň je venovaná trnavskému jubileu - 780. výročiu udelenia výsad slobodného kráľovského mesta Trnave. Všetci traja boli z generácie narodenej po prvej svetovej vojne. Každý z nich mal profesionálne blízko k umeniu, Motulko sa zaoberal literárnou tvorbou, Filípek bol hudobník a iba Michalec bol vyučený fotograf. V určitej etape života sa Trnava stala ich inšpiráciou pre fotografovanie. Čiernobiela umelecká fotografia im učarovala a každý z nich zachytil Trnavu v inom období. Michalcova tvorba má najširší záber – jeho fotografie Trnavy pochádzajú z obdobia od konca štyridsiatych rokov 20. storočia asi do roku 1992. Motulkove fotografie Trnavy uložené v Západoslovenskom múzeu pochádzajú zo šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov 20. storočia. Jozef Filípek chodil po Trnave s fotoaparátom asi od konca osemdesiatych rokov 20. storočia až do konca života. Ako jediný z nich sa zoznámil s elektronickou fotografiou, novými technikami úpravy fotografií cez počítač a s novými spôsobmi ich prenosu. Venoval sa predovšetkým farebnej fotografii.
Západoslovenské múzeum v Trnave má v zbierke kolekciu fotografií Trnavy od každého z týchto autorov a výstava predstavuje výber z nich.