Načítavam...

Milan Rastislav Štefánik

Milan Rastislav Štefánik

Milan Rastislav Štefánik – 100. výročie úmrtia

Názov podujatia: Milan Rastislav Štefánik – 100. výročie úmrtia
Miesto: Hlavná budova Západoslovenského múzea v Trnave
Termín: 7. máj 2019 o 10,00 a 13,15 hod

Západoslovenské múzeum pripravilo pri príležitosti 100. výročia úmrtia Milana Rastislava Štefánika premietanie dokumentárneho filmu Pavla Kanisa „Štefánik. Príbeh hrdinu. Vlasť.“ Dokument je súčasťou štvordielneho filmového projektu, ktorý vznikol v produkcii KANIMEX s.r.o. v roku 2010 a prináša exaktnú rekonštrukciu letu lietadla Caproni (č. 11 495) a havárie. Zoznamuje diváka s lietadlom, jeho posádkou, okolnosťami letu a priebehom pristávajúceho manévru. Objasňuje vyšetrovania leteckej tragédie ako aj zatiahnutie Štefánikovej smrti do politického zápasu na Slovensku. Exaktnejší výklad tejto historickej udalosti sprostredkuje samotný autor scenára a režisér filmu PhDr. Pavol Kanis, CSc.
PhDr. Pavol Kanis, CSc. vyštudoval históriu, filozofiu a právo na Univerzite Komenského v Bratislave. Ako vedecký pracovník sa venoval problematike vzniku Česko-Slovenska, neskôr viedol výskum stavu a perspektív slovenskej spoločnosti. V rokoch 1990-1992 bol za SDĽ členom Predsedníctva Federálneho zhromaždenia ČSFR, následne v rokoch 1992-2002 poslancom Národnej rady SR. V rámci tohto obdobia bol dvakrát ministrom obrany Slovenskej republiky. V súčasnosti pripravuje rozsiahly dokumentárny filmový projekt „Storočie po Štefánikovi.

Podujatie sa koná v Hlavnej budove Západoslovenského múzea v utorok 7. mája 2019 a premietanie bude dva razy o 10,00 a o 13,15 hod. Pre obmedzenú kapacitu sály je potrebné skupinovú návštevu ohlásiť telefonicky (033 5512 913). Súčasťou podujatia bude sprístupnenie výstavy fotografií súvisiacich s Milanom Rastislavom Štefánikom a výstavbou Mohyly M. R. Štefánika na Bradle. Výstava bude trvať do konca júla 2019.