Načítavam...

Na križovatke súčasnosti a minulosti

Na križovatke súčasnosti a minulosti

Výstava obrazov z medzinárodných maliarskych sympózií Mošćenički pinel a hlaholiky v oblasti Moščenićkej Dragy

Názov Na križovatke súčasnosti a minulosti ukrýva dve samostatné výstavy z Chorvátska. Dokumentárna výstava Hlaholika a chorvátsky hlaholizmus predstavuje písmo hlaholiku a jej používanie v chorvátskom prostredí. Písmo, ktoré v 9. storočí priniesli svätí Cyril a Metod na Veľkú Moravu sa dostalo ako slovanský liturgický jazyk aj na chorvátske územie. Hlaholika tam kedysi prenikla z dvoch strán: zo severu - z Veľkej Moravy a z juhu – z macedónskej oblasti. V Chorvátsku sa vyvinul špecifický hranatý tvar hlaholiky. Dedičstvo slovanských apoštolov sa v Chorvátsku udržalo najdlhšie – hlaholika sa tu používala do 19. storočia a z liturgie formálne vymizla v roku 1927, kedy bol vydaný misál predpísaný latinkou.
Výtvarná výstava predstavuje výber z diel umelcov, ktorí sa zúčastnili medzinárodných maliarskych sympózií Mošćenički pinel - Moščenický štetec. Sympóziá sa konajú v mestečku Moščenica už niekoľko rokov a pravidelne sa ich zúčastňujú aj maliari zo Slovenska. Moščenica je staré, pôvodne stredoveké mesto na kopci nad bývalou rybárskou osadou Moščenicka Draga, dnes turistickým mestečkom s jednou z najkrajších pláží Jadranu. Každý rok v auguste sa tam stretne skupina maliarov a celý týždeň tvoria svoje diela. Na záver sa koná výstava obrazov zo sympózia.

Obe výstavy sa uskutočnia v Západoslovenskom múzeu v Trnave vďaka participácii viacerých usporiadateľov, ktorými sú : Trnavský samosprávny kraj, Veľvyslanectvo Chorvátskej republiky v Slovenskej republike, Katedra Čakavskog sabora Općine Mošćenička Draga v spolupráci s Općinou Mošćenička Draga, Turistickou organizáciou Mošćenička Draga, Spoločenstvom Jenio Sisolski Brseč. Garantom výstavy je and gallery v Trnave.
Na križovatke súčasnosti a minulosti
Na križovatke súčasnosti a minulosti
Na križovatke súčasnosti a minulosti
Na križovatke súčasnosti a minulosti
Na križovatke súčasnosti a minulosti
Na križovatke súčasnosti a minulosti
Na križovatke súčasnosti a minulosti
Na križovatke súčasnosti a minulosti
Na križovatke súčasnosti a minulosti
Na križovatke súčasnosti a minulosti
Na križovatke súčasnosti a minulosti