Načítavam...

ETNOFILM 2023

ETNOFILM 2023
premietacia sála UCM, kino Oko, Námestie J. Herdu 8203
streda 10.5.2023 od 17,00, vstup zdarma
Program:
17,20 Voňavé remeslo (SK), slovenský jazyk
18,00 Černí Češi (CZ), český a anglický jazyk
19,15 Beseda s autormi filmu Černí Češi

Západoslovenské múzeum v Trnave Vás srdečne pozýva na štvrtý ročník prezentácie výberu filmov uvedených na festivale ETNOFILM Čadca, ktorý sa uskutoční v stredu 10. mája 2023 v priestoroch kina OKO v budove UCM na Námestí J. Herdu v Trnave. Premietané filmy sú výberom zo súťažných filmov, ktoré boli na medzinárodnom filmovom bienále ETNOFILM Čadca 2022 ocenené.
Voňavé remeslo
Dokumentárny film o zaujímavých košikároch staršej generácie z košikárskej komunity stretávajúcej sa na podujatí Nevšedné podoby prútia v Rudníku.
réžia Marek Janičík, Slovensko. Dĺžka filmu: 26 min. Rok výroby: 2021
Produkcia: Centrum tradičnej kultúry v Myjave
Cena BRONZOVÝ TUROŇ za technicky, strihovo aj obsahovo vyvážený portrét remeselníka, vracajúceho sa k tradičným zručnostiam.
Černí Češi
Dokumentárny film mapuje neobyčajné osudy namíbijských detí, ktoré vyrastali v Československu. Skupina 56 detí bola vychovávaná v socialistickom Československu od osemdesiatych rokov minulého storočia. Tento experiment stroskotal začiatkom deväťdesiatych rokov v dôsledku zásadných politických zmien v oboch krajinách. Deti boli bez ukončeného základného vzdelania a bez akejkoľvek jazykovej a psychologickej prípravy nútene presídlené naspäť do Namíbie, kde sa však nedokázali kultúrne adaptovať. Sami sa označujú za „Černé Čechy“ bez ohľadu na to, či žijú v Namíbii, alebo sa vrátili do Českej republiky. Námet filmu je inšpirovaný výskumom a prácou kultúrnej antropologičky Kateřiny Mildnerovej z Filozofickej fakulty Univerzity Palackého.
réžia Martin Müller, Česká republika. Dĺžka filmu: 71 min. Rok výroby: 2022
produkcia: Audiovizuální produkce Univerzity Palackého
Cena ZLATÝ TUROŇ
Na podujatí v Trnave budú prítomní autori filmu Černí Češi a po premietaní bude s nimi diskusia.