Načítavam...

Krása ľudového odevu

Krása ľudového odevu

Paličkovaná babková čipka – dokument bohatstva ľudového odevu západného Slovenska.

Termín: od 22.09.2022 do 15.01.2023
Miesto: Západoslovenské múzeum v Trnave, Múzejné námestie č. 3

Dňa 22.septembra 2022 sa v priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave uskutoční vernisáž výstavy - Krása ľudového odevu. Paličkovaná babková čipka – dokument bohatstva ľudového odevu západného Slovenska.
Výstavu pripravilo Západoslovenské múzeum v Trnave v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK v spolupráci s OZ Bábence Krakovany a OZ Za Krakovskú bránu.

V múzeu Vám predstavíme rozmanitú a rozsiahlu kolekciu ľudového odevu, ktorá je dokladom estetického cítenia a zručnosti ľudí v minulosti. Prezentované sú mužské aj ženské kroje, pričom dôraz sa kladie na ich ozdobnosť, ktorá nie je len v bohatej výšivke ako sme na západnom Slovensku zvyknutí, ale aj v paličkovanej čipke. Paličkovanie je technologický postup, ktorý je známy nielen na našom území, ale aj v iných krajinách. Paličkovaná babková čipka je však unikátom, keďže je paličkovaná piatimi paličkami – babkami. Pri práci sa používajú archaické paličky s guličkou na konci, ktoré sú známe a používané napríklad v Belgicku. Špecifický spôsob tvorby paličkovanej babkovej čipky nebol zdokumentovaný nikde na svete okrem obcí Trebatice, Stráže (teraz súčasť Krakovian), Krakovany, Ostrov, Bašovce, Pobedim, Horná Streda, Očkov, Částkovce, Korytné (teraz súčasť Podolia) a Podolie.

Znalosť tejto zručnosti sa v minulosti odovzdávala z generácie na generáciu a bola prioritne doménou žien, ktoré paličkovali vo svojom voľnom čase po práci. Výrobe paličkovanej čipky sa venovali ženy a dievčatá bežne pre vlastnú potrebu, prípadne na predaj. Neskôr sa všeobecná znalosť tohoto umenia vytrácala a stala sa skôr zvláštnosťou. O jej záchranu, oživenie, vzbudenie záujmu o túto techniku a tiež rozšírenie znalosti technológie výroby paličkovanej babkovej čipky doma aj v zahraničí sa zaslúžilo OZ Bábence Krakovany a OZ Za Krakovskú bránu. V súčasnosti si našla čipka známa aj ako plná čipka uplatnenie i v modernom svete ako plnohodnotná ozdoba spoločenských šiat a doplnkov. Je dôležitým prvkom tradičnej kultúry a nášho kultúrneho dedičstva.