Načítavam...

Kurz modrotlače

Kurz modrotlače
Západoslovenské múzeum v Trnave pripravilo ďalší z kurzov v rámci XIII. ročníka podujatia Škola ľudových remesiel. Začiatkom septembra sa záujemci oboznámia s technikou modrotlače.

Modrotlač je špeciálna technika, pri ktorej sa ľanové, konopné a bavlnené látky s tlačenými vzormi farbia v indigovom roztoku. Na Slovensku sa rozšírila už v 18. storočí, do ľudového odevu začala prenikať v 19. storočí – napr. sa uplatnila v ženskom pracovnom odeve, ale aj v rámci textilných doplnkov domácností. Aj v druhej polovici 20. storočia existovalo ešte niekoľko modrotlačových dielní s originálnymi formami, neskôr od 70. rokov fungovala výroba dielne Stanislava Trnku a produkovala látky a výrobky najmä prostredníctvom ÚĽUV-u. Dnes je pokračovateľom modrotlačiarskeho remesla Peter Trnka, ktorý účastníkov kurzu v múzeu zoznámi s touto technikou.

Srdečne vás pozývame na Kurz modrotlače pod vedením Petra Trnku v rámci podujatia Škola ľudových remesiel v sobotu 3. septembra 2022 o 14:00 hod

Objednávky osobne alebo na telefónnom čísle 033/5512913

Vstupné 16,- €