Načítavam...

Etnografia – materiálna kultúra trnavského vidieka

Etnografia – materiálna kultúra trnavského vidieka
V priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave budete môcť od 18. augusta 2022 objavovať dávno minulý svet obyvateľov trnavského vidieka. Projekt expozície je prioritne zameraný na detských návštevníkov, ktorým jednotlivé oblasti spôsobu života ich predkov priblížia farebné ilustrácie od talentovanej Žanety Aradskej. Sprievodkyňou im bude kreslená postavička dievčatka v tradičnom trnavskom odeve. Na veľkej magnetickej tabuli s motívom izby sa malí návštevníci hravou formou dozvedia na čo slúžili jednotlivé predmety. Počas prehliadky zistia čo sa schovávalo v obrovskej drevenej zásobnici zo Smoleníc, prečo majú plužné kolieska k pluhu z Dolného Lopašova každé koliesko inej veľkosti, či ako fungoval vinohradnícky preš na hrozno z Križovian nad Dudváhom. Do rúk si budú môcť zobrať rozličné keramické nádoby a hádať na čo sa používali. Obdivovať môžu kováčske mechy z Dolian alebo maľovaný nábytok, ktorý vytvoril ľudový umelec Heřman Landsfeld. Staršie deti a dospelí si môžu prostredníctvom QR kódov prezrieť historické fotografie a zistiť ďalšie zaujímavosti. Slávnostné otvorenie expozície bude 18. augusta o 18.00 hodine. Srdečne Vás pozývame!