Načítavam...

Päť storočí gitary na Slovensku

Päť storočí gitary na Slovensku
Srdečne Vás pozývame na koncert gitaristu Karola Kompasa v utorok 7. septembra 2021 o 18,00 v koncertnej sále Západoslovenského múzea v Trnave.
Karol Kompas študoval hru na gitare na Konzervatóriu v Žiline, na VŠMU v Bratislave a na Hudobnej Akadémii v poľských Katowiciach. Získal niekoľko ocenení na interpretačných súťažiach doma i v zahraničí, napr. v Londýne, v Krynici v Poľsku. Okrem Slovenska vystupoval na festivaloch v Anglicku, Rakúsku, Nemecku, Poľsku, Srbsku a Čechách. Ako sólový i komorný hráč spolupracoval s orchestrami ako Veni Ensemble, Musica Aeterna, ZOE orchestra a i. Je zakladateľom súborov PiaTango Project a Mertz Guitar Duo. Karol Kompas premiérovo uviedol aj diela niekoľkých slovenských autorov (Pavol Krška, Evgeny Irshai, Alexander Döme). Okrem klasickej hudby sa aktívne venuje argentínskemu tangu, šansónu, muzikálu a jazzu. Zaoberá sa tiež komponovaním prevažne komornej hudby. V roku 2015 založil festival argentínskeho tanga Fatango v Nitre a je jeho dramaturgom.
Projekt Päť storočí gitary na Slovensku, ktorý finančne podporil Fond na podporu umenia, prináša sériu koncertov gitarovej a lutnovej hudby (sólová gitara alebo gitarové duo) od 16. po 21. storočie spojenú s územím dnešného Slovenska. V rámci projektu je plánovaných šesť koncertov na Slovensku: tri koncerty sólistu Karola Kompasa a tri koncerty MERTZ GUITAR DUO v zložení Vladimír Ondrejčák a Karol Kompas. Koncert v múzeu je súčasťou tohto projektu.
Vstupné: 3.- €


Z podkladov autora pripravila Simona Jurčová