Načítavam...

WILLIAM SCHIFFER – SOCHÁR A MEDAILÉR

WILLIAM SCHIFFER – SOCHÁR A MEDAILÉR

26. augusta 2020 pri príležitosti nedožitých 100. narodenín

10,00 – pietna spomienka pri hrobe na Novom cintoríne
11,00 – Komentovaná prehliadka expozície v Múzeu knižnej kultúry
11,30 – uvedenie novej razby plakety Ondrejom Lietavcom


Sochár a medailér William Schiffer sa narodil pred sto rokmi 26. augusta 1920 vo Zvončíne. Detstvo prežil v Trnave v chudobnej štvrti Execír – Kopánka. Vyučil sa za holiča, ale v rokoch 1940 – 45 sa venoval sa herectvu. Postupne bol členom Slovenského národného divadla v Bratislave a Slovenského ľudového divadla v Nitre. Po oslobodení odišiel do Paríža, kde vyštudoval sochárstvo na l´École Nationale des Beaux-Arts. V Slovanskom inštitúte v Paríži sa zoznámil so svojou manželkou Maruškou, rod. Kokoschkovou, neterou známeho maliara Oskara Kokoschku. Do umeleckého sveta vstúpil prvou výstavou v Paríži v roku 1958, na ktorej predstavil publiku svoje vitrážové plastiky. Však osud ho napokon nasmeroval k medailám a plaketám, ktoré sa stali ťažiskom jeho tvorby. Jeho ateliér v Paríži sa stal miestom častých návštev tých šťastlivcov z Československa, ktorí Paríž mohli spoza železnej opony aspoň nakrátko navštíviť. Rád počúval novinky o svojej vlasti a o Trnave zvlášť. Po roku 1989 navštevoval Slovensko a Trnavu pravidelne, vyšla mu aj kniha spomienok „Tak sa to stalo, nič som nepridal“ (Obzor, Bratislava, 1989) a usporiadal tu aj viacero autorských výstav. V roku 1997 ( 26. augusta – v deň svojich narodenín) venoval časť zo svojej tvorby Slovenskej republike. Začal sa zaoberať myšlienkou na vlastnú expozíciu. Západoslovenské múzeum v Trnave sa stalo správcom vyše 250 diel Williama Schiffera, z ktorých výber vystavilo v nasledujúcich rokoch na štyroch výstavách tak, že jeho tvorba bola takmer nepretržite prístupná divákovi. V roku 2002 sa spolu s manželkou definitívne presťahovali do Trnavy.
Majster sa rád prechádzal historickými zákutiami Trnavy, stretávali sme ho vždy dobre naladeného a s neodmysliteľnou baretkou bretónskych námorníkov na hlave. Bol častým návštevníkom spoločenských a kultúrnych podujatí. Radi ho pozývali otvárať Kultúrne leto v Piešťanoch, bol čestným hosťom Dobrofestu a od založenia tradície Trnavských dní pokoja, lásky a porozumenia nechýbal ani na jednom septembrovom stretnutí. Trnavčania mu v roku 2001 udelili titul „ Osobnosť storočia“. Býval tiež čestným hosťom mnohých podujatí na úrade vlády, prezidentskej kancelárie i niektorých ambasád. V tomto období získal mnohé slovenské ocenenia. Manželka Maruška ho v roku 2004 po ťažkej chorobe navždy opustila. William Schiffer zomrel po dlhodobých zdravotných ťažkostiach 7 augusta 2007. V tom čase sa už pripravovala expozícia v Západoslovenskom múzeu v Trnave, ktorá bola slávnostne otvorená 26. októbra 2007, dva mesiace od jeho nedožitých 87 narodenín.

Pri príležitosti nedožitých stých narodenín bude v expozícii William Schiffer – sochár a medailér sprievod komentovaný PaedDr. Simonou Jurčovou, autorkou expozície.
WILLIAM SCHIFFER – SOCHÁR A MEDAILÉR
WILLIAM SCHIFFER – SOCHÁR A MEDAILÉR
WILLIAM SCHIFFER – SOCHÁR A MEDAILÉR
WILLIAM SCHIFFER – SOCHÁR A MEDAILÉR